Nordmenn flest går for lite tur med hunden sin

En undersøkelse foretstt av YouGov for AniCura og Newswire viste at over 40% av hundene i undersøkelsen fikk mindre enn 30 minutter med tur hver dag.

11% oppgir at de ikke går daglig tur med hunden sin, og ytterligere 7% går under 10 minutter daglig. Som dyrehelsepersonell synes vi dette er en trist og farlig utvikling. Mosjon er viktig for hundens helse og livsglede, og hunden har store behov for å sosialisere og bi stimulert i et miljø utenfor sin egen stue. Vi ser stadig flere helseproblemer som er direkte knyttet til overvekt og inaktivitet, moderne hunder får livsstilssykdommer på lik linje med oss mennesker. Fedme, diabetes, muskel- og skjelettpalger er blant disse. 


Til tross for funnene i undersøkelsen, tror vi likevel at det er gode turtradisjoner blant norske hundeeiere, men vi kan ikke se bort fra at dette er en ny trend vi kommer til å se mer av i fremtiden. 

Les hele artikkelen her. 

Flere nyheter

  • Skog- eller fjelltur med hunden?

    Båndtvangen er over, jaktsesongen er i gang og vakre høstfarger lokker folk til fjells. Det er fantastisk for hunder å få bevege seg fritt i naturen, men med fri bevegelse kommer det ofte flere skader enn normalt. Her er noen ting du bør tenke på!
      Les mer om dette
    • Flere påkjørsler om høsten

      Om høsten får klinikkene våre inn nesten dobbelt så mange påkjørte dyr som i de lyse sommermånedene, og oktober er verstingen. Kommer vi kanskje litt sent i gang med refleksbruken? Og er det nok med en refleks?
        Les mer om dette
      • Hund i varm bil

        Vi har hatt en uvanlig varm sommer i store deler av landet, og selv en kort stund innelukket i en bil i denne varmen, kan være svært farlig for hunder. Det aller beste er å la hunden være igjen hjemme! Skulle likevel uhellet være ute, er dette det du skal gjøre.
          Les mer om dette

        Feil

        Det har oppstått en feil. Siden svarer ikke lenger som forventet.